Race Chart

KEENELAND
Oct 24, 2021
Race 9
 
Breed:   Thoroughbred  Distance:   1 Mile 
Race Type:   ALLOWANCE  Course:   Turf 
    Trk Cond:   Good 
    Weather:   Cloudy 
Age Rest.:   3 yo's & up   Off Time:   05:28 
Sex Rest.:   F & M (fillies and mares)   Start:   Good 
Race Rest.:   Open   Runners:   12 
Purse:   $86,000       
Value Of Race:   $83,923    1st $51,600   2nd $17,200   3rd $6,580   4th $4,300   5th $2,580   6th $188   7th $246   8th $246   9th $246   10th $246              
Pgm   Horse Name(Jockey)     Wgt   M/E   PP   Start     1/4   1/2   3/4   Stretch   Finish   Odds  
2   Dawn's Dancer (Murrill,M.)   122   L bf    2   4   6-2    6-1½    5-1½    2-hd    1-1    7.90  
5   Joy of Painting (Graham,J.)   118   L    5   1   1-1    1-1    1-1    1-1½    2-nk    15.80  
1   Aizu (Leparoux,J.R)   122   L    1   5   10-1    10-hd    9-1    8-hd    3-¾    14.30  
13   Gladys (Beschizza,A.)   118   L b    12   12   9-1½    8-hd    8-1½    5-hd    4-hd    11.10  
3   Texas Shuffle (Geroux,F.)   118   L    3   2   4-½    4-1    3-hd    3-1½    5-1¼    1.50  
6   Magna Mater (IRE) (Gaffalione,T.)   118   L    6   8   7-hd    7-1½    6-2    6-½    6-¾    5.10  
12   Uyuni (Rosario,J.)   118   L    11   7   8-1½    9-1½    7-1    9-6    7-1    8.40  
7   Amiche (Hernandez, Jr.,B.J)   120   L    7   6   2-1    2-1    2-1    4-½    8-½    9.60  
4   Runaway Rockette (Santana, Jr.,R.)   118   L b    4   3   5-1    5-hd    4-hd    7-½    9-4    14.30  
11   Pliantlea (Talamo,J.)   118   L b    10   11   12    12    12    11-2    10-1    56.00  
8   Point Wild (Arrieta,F.)   120   L    8   10   11-1½    11-1    10-1½    10-1    11-6    62.30  
10   Ursulina (Bejarano,R.)   118   L b    9   9   3-1    3-hd    11-1    12    12    76.70  
Fractional Times:   23.36, 47.43, 1:12.51, 1:24.42, 1:36.93
Winner:  Dawn's Dancer, Dark Bay or Brown Mare, foaled 03/03/2017, by Curlin out of Cat Dancer, by Storm Cat. Foaled in Kentucky. Breeder: Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC.
Scratched Horses: Batyah (Trainer)
Scratched Horses: Freedom Bound (Also-Eligible)
Scratched Horses: Lake Barkley (Also-Eligible)
Scratched Horses: Mizzen Ash (Also-Eligible)
Pgm     Horse Name   Win   Place   Show  
2    Dawn's Dancer   17.80    8.40    5.00   
5    Joy of Painting      15.40    10.20   
1    Aizu         9.60   
Wager Type     Winning Numbers   Payoff    Pool   Carryover  
$1 Exacta   2-5   127.80    286,407      
$0.50 Trifecta   2-5-1   466.25    178,574      
$0.10 Superfecta   2-5-1-13   1,026.52    116,874      
$1 Daily Double   2-2   62.60    126,243      
$0.50 Pick 4   2/3-3-2-2   724.25    343,122      
$1 Pick 6   1-3-2/3-3-2-2   369.60         
$1 Pick 6   1-3-2/3-3-2-2   34,826.70    227,564      
$0.50 Pick 5   3-2/3-3-2-2   45.20         
$0.50 Pick 5   3-2/3-3-2-2   3,803.80    423,641      
$0.50 Pick 3   3-2-2   265.20    152,983      
$3 Pick 3   KEE TURF P3 3-3-2   2,041.20    101,255      
$1 Super High Five   2-5-1-13-3      13,582    20,051.00   
Pgm Comment  
2 Dawn's Dancer - midpack ins, 2w2nd, split 3/16, bid 1/16, edged clear  
5 Joy of Painting - set pace, inched clear 1/4, worn down late  
1 Aizu - far back ins, saved ground, 7w1/8, flying late, missed place  
13 Gladys - off pace 2wd, cut corner, belated rail rally  
3 Texas Shuffle - stalked ins, chased upr, 2w1/16, outkicked, lost show late  
6 Magna Mater (IRE) - off pace ins, gain 4w5/16, 5w1/8, evenly  
12 Uyuni - off pace 3wd, 6wd upr, no factor  
7 Amiche - pressed 2wd, yielded 3wd btwn 1/8  
4 Runaway Rockette - tracked 2wd, gain 4-3w2nd, flattened out 4w1/8, left lead  
11 Pliantlea - never involved  
8 Point Wild - no impact  
10 Ursulina - stalked 3wd, wknd btwn 5/16  
Owners:  2 - Gary Broad;   5 - Ashbrook Farm;   1 - Circle 8;   13 - Dede McGehee;   3 - Joseph Allen LLC;   6 - Natalma Stable;   12 - Flaxman Holdings, Ltd.;   7 - Backstretch Farms, Inc., Manganaro Bloodstock and Ingordo, David;   4 - Frank Fletcher Racing Operations, Inc.;   11 - Eclipse Thoroughbred Partners;   8 - Contreras Stable Inc. and Knapczyk, Andrew;   10 - Polk, Jr., Hiram C. and Galandiuk, Susan;  
Trainers:  2 - Davis, Christopher.   5 - Arnold, II, George.   1 - Nihei, Michelle.   13 - Danner, Kelsey.   3 - McGaughey, J..   6 - Walsh, Brendan.   12 - Ward, Wesley.   7 - DeVaux, Cherie.   4 - Mott, William.   11 - McCarthy, Michael.   8 - Contreras, Cipriano.   10 - Huffman, Patrick.